Illustration

ПІДСУМКОВА МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ В РАМКАХ ОСВІТНЬОГО ПРОЕКТУ "РОЗВИВАЄМО ОСВІТУ РАЗОМ - НАВЧАЄМОСЬ ОДИН В ОДНОГО І НАВЧАЄМО ОДИН ОДНОГО"

04.11.2017 19:00
Більше ніж 170 учасників, 8 майстер класів, тренінгів і воркшопів та майже 10 годин насиченої роботи саме так 4 листопада 2017 в м. Ірпінь відбулася підсумкова міжнародна конференція в рамках освітнього проекту між містами – побратимами Ірпінь (Україна) – Борна (ФРН) "РОЗВИВАЄМО ОСВІТУ РАЗОМ - НАВЧАЄМОСЬ ОДИН В ОДНОГО І НАВЧАЄМО ОДИН ОДНОГО", що стала величезним успіхом.

  • читати далі

    Організаторами заходу виступили Ірпінська міська рада, міське управління освіти і науки м.Ірпінь, місто-побратим Борна (Німеччина), Global Engagement - Сервісна служба "Міста в Єдиному світі", Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, Кафедра ЮНЕСКО "Неперервна професійна освіта ХХІ століття".
    Координатором проекту в рамках співпраці ІПООД НАПН України з Ірпінським міським управлінням освіти і науки виступила старший науковий співробітник відділу зарубіжних систем педагогічної освіти і освіти дорослих, кандидат педагогічних наук Оксана Сулима, яка протягом шести місяців упродовж 2017 року зреалізувала три частини освітнього проекту.
    Урочисте відкриття відбулось вітальними словами мера Ірпеня Володимира Карплюка та почесних гостей Неллі Ничкало - Академіка-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН України, доктора педагогічних наук, професора та Наталії Авшенюк - заступника завідувача кафедри ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття», завідувача відділу зарубіжних систем педагогічної освіти і освіти дорослих Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, доктора педагогічних наук. У своїй промові Нелля Ничкало подякувала, очільнику міста Ірпінь, Володимиру Карплюку, за вагомий внесок у розвиток освіти у місті і підтримку освітніх проектів та наголосила на важливості міжнародної освітянської співпраці в рамкам концепції Нової української школи та нового закону «Про Освіту». Натомість Наталія Авшенюк, у своїй промові ще раз подякувала освітянам міста Ірпінь за усвідомлення вагомості та рішучості свого професійного удосконалення, підвищення кваліфікації та вивчення зарубіжного досвіду щодо вирішення нагальних освітянських проблем.
    На пленарному засіданні з доповідями виступили вчителі з Ірпеня (Україна) та Борни (ФРН), а саме: Л.Литвин , вчитель вищої кваліфікаційної категорії, старший учитель Ірпінської ЗОШ №2 "Освітній проект: враження, підсумки, впровадження, виклики сьогодення"; Ф. Цііманн, директор школи Дінтеробершуле (Борна, ФРН) «Система шкільної освіти Німеччини»; О.Шпильковська, вчитель початкових класів Ірпінської ЗОШ №13 «Школа в авангарді суспільних змін: реалізація Концепції «НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА»; В.Захлюпаний – директор ЗОШ №13 смт. Гостомель «13 новинок 13 школи після участі у проекті» .
    Після пленарного засідання розпочали свою роботу майстер класи та воркшопи від учасників проекту та спеціально запрошених гостей, що відбувались в Ірпінській спеціалізованій ЗОШ І-ІІІ ступенів №12 з вивченням іноземних мов (школа лінгвістики) імені Зої Алієвої. Більше ніж 170 учасників відвідали захоплюючі тренінги, майстер класи та воркшопи, які провели вчителі, що проходили стажування в м. Борна та спеціально запрошені тренери.
    Спеціально запрошеними гостями стали тренери та співробітники Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України: Олександр Лавріненко, доктор педагогічних наук, професор, завідувач відділу змісту і технологій навчання дорослих Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України з майстер класом «Комунікативна культура вчителя» та Зінаїда Становських, кандидат психологічних наук, психотерапевт, провідний науковий співробітник відділу психології праці Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України з майстер класом «Професійне і особисте життя вчителя: як створити баланс, щоб бути щасливим?»
    Учасники проекту провели також низку воркшопів за темами: «Учитель Нової школи: на шляху до здійснення» Воронова Світлана, вчитель початкових класів Ірпінської ЗОШ №17; «Правила співжиття в колективі» Литвин Леся, вчитель початкових класів Ірпінської ЗОШ №2; «Німецька школа - щасливі діти. У чому секрет щастя?» Вилегжаніна Олена, заступник директора Ірпінського ліцею інформаційних технологій; «НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА. Інтегрований курс "Я досліджую світ"» Шпильковська Олена, вчитель початкових класів Ірпінської ЗОШ №13; «Не-Проблема» дисципліни на уроці» Сеньків Наталія, вчитель початкових класів Ірпінської ЗОШ №17; «Ми обираємо толерантність» Севрук Олена, вчитель початкових класів Ірпінської ЗОШ №13; «Розвиток творчого потенціалу дитини» Шпаченко Христина, вчитель початкових класів Ірпінської ЗОШ №17.
    Для запрошених гостей академіка Неллі Ничкало та Наталії Авшенюк директор Ірпінської спеціалізованої ЗОШ І-ІІІ ступенів №12 з вивченням іноземних мов імені Зої Алієвої Валентина Антоненко провела екскурсію мережею кращих інноваційних класів навчального закладу відповідно концепції НУШ та музеєм на базі школи в честь всесвітньо відомого офтальмолога, академіка, першої жінки, удостоєної найвищої медичної премії ім. професора М. Авербаха - Заріфи Алієвої, який створено через посередництво з посольством Азербайджанської Республіки в Україні.
    Сердечна подяка усім співробітникам ІПООД НАПН України, які допомогли у організаційній реалізації цього заходу (Кирил Котун, Наталія Авшенюк, Надія Постригач). Щиро вдячні за спільну роботу і радіємо вже зараз нашим майбутнім проектам!
    Нагадаємо, що 2017 рік в м. Ірпінь був оголошений міським головою Володимиром Карплюком як "Рік освіти у місті Ірпінь". З ініціативи Ірпінського міського голови було зосереджено увагу на розробці освітнього проекту між містами побратимами, який уможливив реалізацію закордонного стажування для вчителів Приірпіння, підвищення їх педагогічної кваліфікації, розвиток нових професійних компетентностей. Міжнародний україно-німецький освітній проект між містами-побратимами Ірпінь (Україна) – Борна (Федеративна земля Саксонія, ФРН) «РОЗВИВАЄМО ОСВІТУ РАЗОМ - НАВЧАЄМОСЬ ОДИН В ОДНОГО І НАВЧАЄМО ОДИН ОДНОГО» здійснювався за підтримки Сервісної служби «Міста в єдиному світі» ENGAGEMENT GLOBAL та фінансової підтримки Федерального міністерства з економічної співпраці та розвитку ФРН Bundesministerium fuer wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung.
    Ключова мета проекту – об’єднати вчителів з двох партнерських міст Ірпінь і Борна у велику активну спільноту, учасники якої постійно навчаються, обмінюються ідеями, пізнають особливості життя інших країн, розширюють світогляд та змінюють свою професійну діяльність, відповідно до вимог сучасності.
    У рамках співпраці Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, кафедри ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття» та Ірпінського міського управління освіти і науки для координування проекту була запрошена старший науковий співробітник відділу зарубіжних систем педагогічної освіти та освіти дорослих, член Кафедри ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття», кандидат педагогічних наук Сулима Оксана.
    Проект складався з трьох етапів:
    1. Перший етап проекту (29.05.2017 – 4.06.2017) – стажування представників мерії м. Ірпінь та Ірпінського міського управління освіти і науки. Педагогів та управлінців цікавила сама система освіти у ФРН, як організоване навчання, яке законодавчо-нормативне забезпечення освіти, які функції виконують вчителі, яка звітність існує в німецьких педагогів, яким чином відбувається фінансування школи, чи є група продовженого дня, чи існують тендери на визначення кетерінгу в школах, яке навантаження мають вчителі та учні, як працюють батьківські комітети?
    2. Другий етап проекту (19.08.2017 – 27.08.2017) – стажування вчителів початкових класів та директорів шкіл Приірпіння, які вибороли своє місце для закордонного стажування у міських конкурсах: "Яким я бачу нову школу Приірпіння" та "Вчитель, який прагне змін", що відбулися за участі співробітників Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України – О.А. Лавріненка та Н.М. Авшенюк. Вчителі відвідували уроки німецьких колег, спілкувалися на спеціально організованих семінарах, обговорювали в робочих групах плюси та мінуси німецької й української систем шкільної освіти. Українських колег вразив високий статус німецького вчителя, адже професія педагога в Німеччині бажана та престижна, вчителів шанують у суспільстві, вони користуються авторитетом у громаді.
    3. Третій етап проекту (29.10. 2017 – 05.11.2017) – робота делегації вчителів та директорів шкіл з м. Борна, ФРН в школах м. Ірпінь.
    Проект уможливив підвищення фахового рівня педагогів, набуття досвіду впровадження інформаційних технологій в освіті, популяризації німецько-українських партнерські відносини між містами Борна та Ірпінь. Українські педагоги-учасники освітнього проекту вже зреалізовують запозичені на стажуванні ідеї у рідних школах, а саме: обговорюють і створюють правила для учнів класу; проводять з дітьми великі перерви на свіжому повітрі; використовують три правила на дошці: піднімай руку, слухай, не шуми – не заважай іншим; увели оцінку за поведінку; використовують в роботі оцінку активності учнів; змінили розташування парт у класі під час уроків; використовують метод рефлексії в колі учнів на кінець навчального дня, де діти відверто говорять, що їм сподобалось, а що ні.
    Вчителі працюють за програмою "Нова українська школа" і намагаюсь втілювати в життя нові ідей, виплекані під час закордонного стажування. Всі педагоги-учасники проекту впевнені, що новий Закон України "Про освіту" сприятиме індивідуалізації навчання дітей й створить реальні умови для змін у школі – вона стане цікавою дітям та даватиме їм навички, необхідні у 21 столітті.  
    Кінцевим етапом проекту стало проведення Міжнародної конференції "РОЗВИВАЄМО ОСВІТУ РАЗОМ - НАВЧАЄМОСЬ ОДИН В ОДНОГО І НАВЧАЄМО ОДИН ОДНОГО" для педагогів Приірпіння, на якій були представлені основні результати проекту представниками України та ФРН, розкрито здобутки учасників стажування з українських шкіл м. Ірпінь та проведені майстер-класи учасниками закордонного стажування й співробітниками Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України.