Illustration

ВЕБІНАР «РІДНОМОВНА І БАГАТОМОВНА ОСВІТА У КОНТЕКСТІ СТАЛОГО РОЗВИТКУ» - 2019

15.02.2019 11:00
Вебінар «Рідномовна і багатомовна освіта у контексті сталого розвитку», присвячений Міжнародному дню рідної мови ЮНЕСКО, який щороку відбувається 21 лютого, відбувся 14 лютого 2019 року, на базі Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України. Вже третій рік поспіль головним ініціатором проведення заходу є Кафедра ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття» НАПН України. Співорганізаторами проведення вебінару виступили Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Конгрес української інтелігенції, науково-дослідна лабораторія грінченкознавства Київського університету імені Бориса Грінченка, науково-дослідна лабораторія академічної культури дослідника Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка.

 • читати далі

  У 2016 році Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію щодо проголошення 2019 року Міжнародним роком мов корінних народів (International Year of Indigenous Languages), на основі рекомендацій Постійного форуму з питань корінних народів.
  Протягом вебінару відбувалися онлайн дискусії, на якій обговорювалися та укладалися науково-практичні рекомендації для сучасної освіти з таких напрямів:
  ● мовна ідентичність у третьому тисячолітті, пріоритети рідномовної і багатомовної освіти в Україні і світі;● трансформація концепції «грамотності» у сучасному соціокультурному контексті;● центри мов і культур в Україні: досвід діяльності та перспективи розвитку;● мова і культура корінних народів – визначальний чинник інтелектуально-креативного розвитку молодого покоління;● європейський досвід багатомовної освіти та перспективи для української школи;● популяризація мультилінгвізму серед викладачів закладів вищої освіти – умова забезпечення їхніх лідерських позицій у громадянському суспільстві;● кроскультурна складова професійного розвитку вчителя;● мовна складова громадянської компетентності майбутнього педагога;● створення мовнокультурного середовища в освітніх закладах України як чинник розвитку національного світогляду молоді
  Модератором заходу виступила Нелля Ничкало (академік-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України). З привітаннями до учасників звернулася Лариса Лук’янова (директор ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України).
  Головними доповідачами виступили запрошені гості та експерти у тематичних напрямах заходу, а саме:
  Георгій Філіпчук (Заступник голови Всеукраїнського товариства «Просвіта», доктор педагогічних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України);
  Іван Ющук (Завідувач Кафедри слов’янської філології і загального мовознавства Київського міжнародного університету, заслужений діяч науки і техніки України);
  Сергій Гальченко (Заступник директора Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України, кандидат філологічних наук);
  Кирило Стеценко (Голова Правління Київської «Просвіти» Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка);
  Ольга Ходацька (Методист гімназії-інтернату №13 м.Києва) та інші.
  Участь у вебінарі взяли участь більше 60 осіб, серед яких: громадські діячі, науковці, викладачі, студенти, магістранти, аспіранти, викладачі університетів, учителі загальноосвітніх і дошкільних закладів, тренери. Пряме включення відбувалося з викладачами і студентами наукової лабораторії «Академічна культура дослідника» СДПУ імені Антона Макаренка на чолі з Оленою Семеног (завідувач кафедри української мови і літератури, доктор педагогічних наук, професор).
  Нагадаємо. Міжнародний день рідної мови був проголошений з ініціативи Бангладеш і затверджений на Генеральній конференції ЮНЕСКО в 1999 році. День рідної мови відзначається в усьому світі з 2000 року. Ця дата була обрана в знак пам'яті подій 21 лютого 1952 року, коли в Бангладеш пройшла демонстрація за визнання бенгальської мови. Кожні два тижні зникає певна мова , несучи з собою цілу культурну та інтелектуальну спадщину. 40 % з 6,7 тис. мов, якими говорять у всьому світі, знаходяться під загрозою зникнення, а більшість таких мов є корінними. Зі зникненням все більшої кількості мов, зникає лінгвістичне розмаїття. Крім того, корінні народи часто ізольовані як політично, так і соціально у країнах, в яких вони живуть, за географічним розташуванням своїх громад, їх окремих історій, культур, мов і традицій. Майже 40 відсотків населення світу не має можливості отримувати освіту на зрозумілій для них мові. Проте, спостерігається прогрес в галузі багатомовної освіти на основі рідної мови. Зростає розуміння його важливості, особливо в початкових класах школи, а також міцніє прихильність його розвитку в суспільному житті.