Illustration

АРХІТЕКТУРНЕ ДИВО ЧЕРНІВЦІВ: МІЖНАРОДНА ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ

12.02.2021 10:00
11 лютого 2021 року відбулася надзвичайно цікава подія – спільне засіданні двох кафедр ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття» Національної академії педагогічних наук України та «Архітектури і збереження об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО» Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, у рамках якого презентовано книгу «Архітектурне диво Чернівців» (автори професори університету проректор Тамара Марусик і завідувачка кафедри Ірина Коротун).

  • читати далі

    Модератором заходу виступили доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, директор Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України Лариса Лук’янова та доктор історичних наук, професор, проректор з науково-педагогічної роботи з питань навчально-виховного процесу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Тамара Марусик.
    Учасників зустрічі привітали Президент НАПН України, доктор філософських наук, професор Василь Кремень і ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, доктор фізико-математичних наук, професор Роман Петришин.
    В урочистому засіданні взяли участь представники міністерства освіти і науки України, міністерства культури і інформаційної політики України та Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Міністерства закордонних справ України, а також Надзвичайні і повноважні посли України: Володимир Огризко – Міністр закордонних справ України, голова Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, який стояв у витоків номінування Резиденції до Списку ЮНЕСКО; Олександр Дем’янюк, який сприяв включенню перших українських об’єктів – Софії Київської і Києво-Печерської лаври до Списку ЮНЕСКО; Олександр Купчишин – Посол України у Франції, Постійний представник України при ЮНЕСКО, за каденції якого Резиденція отримала всесвітнє визнання; Валерій Цибух – Голова Буковинського земляцтва у Києві, а також випускники та Почесні доктори університету, які сприяли у проходженні процедури номінування Резиденції до Списку ЮНЕСКО – академік Георгій Філіпчук, народний артист України Василь Ілащук та ін.
    Виступили зарубіжні колеги – Президент Фундації Йозефа, Марії та Зденки Главкових, почесний доктор університету Вацлав Павлічек (Прага, Чехія); почесний доктор ЧНУ, проректор Сучавського університету Штефана чел Маре (Румунія) Штефан Пурич; доктор Беньямін Гріля (Відень, Австрія) – науковий співробітник Інституту Єврейської історії Австрії, який разом з дружиною Іриною допомагав під час номінування Резиденції.
    У засіданні брали участь члени кафедри ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття» та кафедри «Архітектури і збереження об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО».
    За інформацією газети «День», видання приурочене двом знаковим подіям — цьогоріч виповнюється 10 років, як Резиденція митрополитів Буковини і Далмації (нині Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича) включена до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. А 190 років тому народився автор проєкту Резиденції — австрійський архітектор чеського походження Йозеф Главка.
    10 років тому у День Конституції, 28 червня, Резиденція була прийнята до списку об’єктів ЮНЕСКО, і стала третім об’єктом від України у тому гоноровому списку. Ми доклали багато зусиль, щоб це здійснити, — згадує співавторка видання, проректорка, професорка університету Тамара Марусик. — Нерідко запитують, як виникла ідея написання книги та чому вона так названа.
    Так, під час номінування резиденції до списку ЮНЕСКО, зокрема під час підготовки досьє, члени робочої групи зустрілися із заперечливими судженнями щодо будівництва резиденції, розбіжностей у біографіях її творців, зокрема, ініціатора будівництва, першого митрополита Буковини та Далматії Євгена Гофмана, та автора, австрійського архітектора Йозефа Главки. Це зумовило доопрацювання та введення до наукового обігу оригіналів важливих документів, автентичних креслень Йозефа Главки.
    Враховуючи живий інтерес до процедури номінування, було вирішено оприлюднити це на сторінках книги. Щодо назви — то не викликає сумніву, що резиденція — це справжнє архітектурне диво. Наші студенти пишаються рідною альма-матер, а туристи не приховують захоплення під час відвідин. У книзі розкрита історія будівництва резиденції, описано її долю на початку ХХ століття, акцентується увага на останній реставрації корпусів, а ще — вперше надруковані авторські креслення архітектора Йозефа Главки. Також опубліковані спогади членів української делегації, котрі брали участь у складі 35-сесії ЮНЕСКО, під час якої університет був прийнятий до охоронного списку. До речі, із 42 об’єктів, які були тоді представлені, до переліку увійшло лише 29 (Джерело)
    Новини Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича: Два вагомі ювілеї в житті університету